Dünyayı Sarsan Deprem Tahmini: Sanılandan Çok Daha Büyük Olacak

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Kuzey Pasifik’te California’yı da etkilemesi beklenen Cascadia depremi, tahmin edilenden daha büyük olacak. Araştırmalar, Cascadia yitim zonunda yer alan yer kabuğundaki iki tabakanın birbirine doğru kaydığını gösterdi.

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, Cascadia yitim zonu olarak bilinen ve Kanada’nın Vancouver Adası’ndan, ABD’nin California eyaletinin kuzeyine kadar uzanan bölgedeki beklenen “büyük deprem”in, öngörülenden daha büyük ve yıkıcı olabileceğini ortaya koydu. Science Daily dergisinde yayımlanan habere göre, ABD Ulusal Bilim Vakfının (NSF) girişimiyle gerçekleştirilen bu araştırma, Kuzey Pasifik’teki deniz tabanının altındaki karmaşık yapılar hakkında kapsamlı veriler sağladı.

DENİZİN ALTINDAKİ TEHLİKE

Kanada’nın British Columbia eyaleti ile ABD’nin Washington ve Oregon eyaletleri açıklarında 41 günlük bir çalışma sonucunda elde edilen veriler, Cascadia yitim zonunda yer alan yer kabuğundaki iki tabakanın birbirine doğru kaydığını gösterdi. Araştırmada kullanılan yeni teknolojiler sayesinde bu tabakaların şekli ve hareketlerine ilişkin detaylı bilgiler elde edildi. Araştırmacılar, bu verilerin endişe verici büyüklükte depremler ve dev dalgalar (tsunami) üretebileceğine dair önemli işaretler sunduğunu belirtti.

YIKICI BİR DEPREM VE DEV DALGA RİSKİ

Araştırmacılar, elde edilen bulguların, beklenen bir sonraki Cascadia depreminin büyüklüğü ve yerine ilişkin tahminlerin daha isabetli olmasına katkı sağladığını vurguladı. Bölgedeki yer kabuğundaki levhalarda gözlenen hareketlilik, beklenenin üzerinde bir büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip. Ancak, böylesi bir depremin ne zaman meydana geleceğini tahmin etmek oldukça zor.

Bölgedeki muhtemel büyük depremin büyüklüğünün 9 ve üzeri olabileceği ifade edildi. Bu tür bir depremin, 2011 yılında Japonya’da Fukuşima nükleer felaketine neden olan depreme benzer bir etki yaratabileceği değerlendiriliyor.

TARİHSEL VERİLER VE GELECEĞE DAİR UYARILAR

Kanada Doğal Kaynaklar’da sismolog olan John Cassidy, Global News’e yaptığı açıklamada, son 10 bin yılda bölgede 19 büyük depremin yaşandığını belirtti. Cassidy, “Yani tahmini olarak her 4 yüz veya 5 yüzyılda bir deprem denk geliyor.” dedi. Bölgedeki son büyük depremin Ocak 1700’de meydana geldiğini hatırlatan Cassidy, yeni araştırma verilerinin “beklenen büyük deprem”e hazırlık açısından önemli bilgiler sunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x