İki ülkeden Rusya’ya ‘siber saldırı’ suçlaması: Elçi bakanlığa çağrıldı

Almanya, ülkedeki ‘trafik ışığı’ koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) karşı 2023 yılının başında yapılan siber saldırıda Rusya’yı sorumlu gösterdi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Avustralya ziyareti kapsamında Adelaide kentinde yaptığı açıklamada, SPD’ye yapılan siber saldırıya ilişkin hükümetin Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde yaptığı soruşturmanın tamamlandığını belirtti.

AA’nın aktardığına göre, Baerbock, ‘Rus devlet hackerlerinin Almanya’ya siber alanda saldırdığını’ ifade ederek, “Geçen yılki bu saldırıyı artık net şekilde Rus istihbarat servisi GRU tarafından kontrol edilen APT28 grubuna bağlayabiliyoruz” dedi. Bunun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Baerbock, “Bu sonuçsuz kalmayacak” ifadesini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜM ÖNLEMLERİ KULLANACAĞIZ

SPD, parti yönetiminin elektronik posta hesaplarının Ocak 2023’te siber saldırının hedefi olduğunu açıklamıştı. Bakan Baerbock’un bu açıklamasının ardından, Almanya’daki Rusya Büyükelçiliği’nin temsilci vekilinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı açıklandı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Ortaklarımız ve biz bu siber saldırılara hoşgörü göstermeyeceğiz; Rusya’nın siber alandaki saldırgan davranışlarını önlemek, caydırmak ve yanıt vermek için tüm önlemleri kullanacağız” dedi.

ÇEKYA: KURUMLARIMIZ RUSYA’NIN SİBER SALDIRILARINA MARUZ KALDI

Öte yandan, Baerbock’un açıklamasının ardından komşu ülke Çek Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da ülkedeki bir dizi kurumun geçen yıldan bu yana Rusya’nın siber saldırılarına maruz kaldığı iddia edildi.

Bakanlık, Almanya’ya benzer bir şekilde, Rus APT28 grubunun Microsoft’un Outlook programındaki bir açıktan faydalanarak siber saldırı düzenlediğini ileri sürdü. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘Rus devletini kontrolündeki grubun eylemleri güçlü bir şekilde’ kınandı. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında, söz konusu saldırılarda hangi kurumların hedef alındığını ise açıklamadı.

APT28 isimli grubun, Rusya askeri istihbaratı GRU’ya bağlı olarak çalıştığı ve Avrupa çapında uzun vadeli bir ‘siber casusluk’ faaliyeti içinde olduğu iddia ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x